Trist julklapp PDF Skriv ut E-postadress

Strax före jul har 3 mopedister buskört på elljusspåret. Det blev djupa spår där det redan tidigare var mjukt och geggigt. Magnus berntsson observerade 3 oidentifierbara mopedister på väg från Rigortorpet en lördag före jul. En kvinna berättade att hon sett dem och försökt stoppa dem vid dubbelbacken men de gasade bara förbi. Efter detta tillfälle har de kört en gång till på spåret.

Magnus ringde upp några familjer i närheten med barn i mopedålder men ingen ville kännas vid busåkningen. Jag har polisanmält och fredag 4 januari kommer det in en blänkare i Norra Halland.

Söndag 30 december var Ylva och jag ute och krattade för att fixa till skadorna så bra som möjligt. Riktigt bra blir det inte eftersom körningen förstört en del av växttäcket som håller samman marken när det är riktigt blött. Elljusspåret har ju dessutom ovanligt dålig slitstyrka eftersom vi de senaste åren prioriterat spårarbetet på att få ordning på nedfallna träd, elkablar som rivits ner och stolpar som brutits, alltihop orsakat av stormarna Gudrun och Per.

Min nyårsönskan är att vi förskonas från fler besök av stormar och mopedister!

Steffen Häggström

 

Köp/sälj kläder

X-talon 160 svart/gul stl 35,5 / 22 cm (ej dubb). Inte mycket använda. 200 kronor. e-mail:...
måndag 02 april 2012
Friidrottslinne - C18.1 Run LZR Women Singlet  stl 140 säljer för 150Sek. Använt av Linnea...
söndag 26 februari 2012
Hej
Alva Hilmersson i friidrotten grupp 98, säljer en klubbjacka i storlek small. De...
söndag 19 februari 2012